Čas pro Blanické rytíře?

Aféra kolem bývalého hejtmana Davida Ratha se propírá v médiích již několik týdnů. Sociální demokracie zpochybňuje ústavně právní okolnosti případu a čelí Rathovu náznaku, že nešlo o úplatek, ale o peníze do stranické pokladny. Policie je napadána ze zaujatosti. Kritici upozorňují na jiné nevyřešené kauzy. Zkrátka takový typický „český guláš se šesti“ (nebo se sedmi?).

Pokud jde o ústavně právní aspekt, je skutečně otázka, zda mohla policie vzít poslance do vazby, dokud nebyl vydán. To přenechme právníkům a obhájcům. Teď už vydán je. Je zajímavé, kolik teorií, námitek a zpochybňování se vyrojí, dokud ještě nikdo nevíme, co vše policie k tomuto případu má. Veškerá diskuse se točí kolem Davida Ratha, ale zapomíná se, že ve hře (alespoň zatím) je dalších 6 podezřelých.

Připomeňme si, že policie sledovala a odposlouchávala tyto lidi. Do jejich společnosti David Rath vstoupil sám, a stal se tak neplánovaným „úlovkem“. Že měl při zadržení v rukou krabici se 7 miliony sám nepopírá, další miliony byly nalezeny u Ratha a Pancové v domě a oni také netvrdí, že je tam neměli. To je to co víme, ostatní nechme na vyšetřování policie a na posuzování soudu. Připomeňme si, že do soudního verdiktu jsou všichni z hlediska práva stále nevinní.

Horší je však jiná stránka věci, dopad na stav společnosti. S každým skandálem se vždy otevřou nezahojené rány skandálů, které nebylo možno vyšetřit, protože nebyl nikdo chycen za ruku. Nedůvěra v právní stát se drolí.
Pevně věřím, že policie pracuje i na jiných případech a že se postupně učí své práci tak, aby bylo možné výsledky vyšetřování předložit soudci, ne jenom novinám ke všeobecné frustraci společnosti.

Naprosto největší však je dopad na důvěru v politiku. Občan má dojem, že každý, kdo je u moci, krade, že všechny strany jsou stejné, liší se jen aktuální statistiky jejich skandálů. To nahání vody na mlýn různým obskurním uskupením (VV apod.) a je jen otázka času, kdy se jejich přízeň „vděčně“ vrátí do lůna rodné strany anebo se dají k náckům.

Rozhodování v politickém zápolení před volbami už dávno není o tom, jakou sociální a národohospodářskou politiku kdo nabízí, ale o tom, kdo má méně másla na hlavě. To ale neprospívá nikomu a ničemu.
Svatý Václave, vévodo české země, pomoz nám! Anebo si pomůžeme sami?

You may also like...