Senát zvažuje převod části odvodů ze sázek na sport

Senátorská novela, jejímž cílem je snížení odvodů z kurzových sázek z 20 na 15 procent, se možná rozšíří o garanci, že část odvodů státu ze sázek bude směřovat do sportu. Senátní hospodářský výbor dnes kvůli přípravě této změny odložil projednávání do druhé poloviny června. Chce k tomu mít posudek ministerstva financí.

O změnu usilují podle spoluautora novely Jiřího Oberfalzera (ODS) sportovní svazy, zejména Český svaz tělesné výchovy. Chtěly by mít zákonem stanoveno, „že nějaká pevně daná část těch odvodů bude pevně směřována do sportu“. Peníze by měly být pevně vázány v rozpočtu ministerstva školství, uvedl Oberfalzer. Uvažuje se podle něj také o tom, že by sázkové kanceláře mohly část pětiprocentního výnosu, který případným schválením novely ušetří, mohly dát na podporu třeba Českého olympijského výboru.

Snížení odvodů z kurzových sázek navrhl Oberfalzer spolu s Adolfem Jílkem (TOP 09) s cílem zabránit přemístění sídel českých sázkových společností za výhodnějšími podmínkami do zahraničí a převedení kurzového sázení na internet. Navrhované snížení by mohlo od příštího roku zmenšit až o 150 milionů korun ročně výnosy z odvodů, které při současné dvacetiprocentní sazbě představují 400 až 450 milionů korun.

Odvody nově stanovila novela loterijního zákona s platností od počátku letošního roku. Loterijní firmy musejí odvádět 20 procent z rozdílu mezi vsazenými částkami a vyplacenými výhrami. Celkem by to mělo být podle odhadů ministerstva financí přes osm miliard korun ročně.

Obce mají dostávat čtyři pětiny odvodu z výherních automatů a 30 procent odvodů z ostatních typů hazardu, jako jsou například loterie, kurzové sázky a sázkové hry v kasinu. Zbytek by měl být příjmem státu a směřovat by měl hlavně na sport, kulturu a ve prospěch zdravotně postižených.

Jílek by chtěl novelou navíc zrušit povinnost odvodů z plesových tombol, za které od ledna pořadatelé musí platit předem jednorázovou částku 5000 korun a dalších 20 procent ze zisku. I podle ministerstva financí se toto ustanovení dostalo do zákona měnícího systém odvodů nedopatřením.

zdroj: týden.cz

You may also like...