Prezidentští kandidáti se budou prezentovat jen na veřejnoprávních kanálech

oberfalzer-neformální_

Zákaz politické propagace v komerčních médiích Senát asi navrhne rozšířit i na prezidentské kandidáty. Počítá s tím novela zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, kterou předložil Jiří Oberfalzer a další senátoři ODS kvůli zavedení přímé volby hlavy státu.

Horní komora ve čtvrtek v prvním kole předlohu podpořila. Před dalším schvalováním novelu projedná senátní kulturní výbor a mediální komise.

Cílem novely je vytvořit rovné podmínky pro prezidentské kandidáty, uvedl předseda senátní mediální komise Jiří Oberfalzer (ODS). „V komerčních médiích by rozhodovaly finance, a pak by mohl vítězit kandidát, který má nejvíce prostředků, což by neprospělo demokracii v této republice,“ prohlásil.

Senátor připomenul, že uchazeči o prezidentský úřad budou mít ze zákona vymezen v době před volbami rovným dílem čas ve veřejnoprávních médiích. Stanovit to má prováděcí zákon k přímé volbě prezidenta, který teprve projednává Poslanecká sněmovna.

Platný zákon stanoví, že provozovatelé médií nesmí vysílat „obchodní sdělení politických stran a hnutí a obchodní sdělení nezávislých kandidátů na poslance, senátory nebo členy zastupitelstva územního samosprávného celku, pokud zvláštní zákon nestanoví jinak“. Podle novely by do tohoto výčtu měli nově přibýt kandidáti na prezidenta.

Zdroj: denik.cz

You may also like...