Česká televize musí informovat objektivně i děti
Rozhovor k tématu stížnosti senátora Jiřího Oberfalzera Radě České televize na nevyváženost reportáže dětského kanálu ČT 😀 o prolomení limitů povrchové těžby hnědého uhlí.
Proč jste se rozhodl podat v záležitosti reportáže o Horním Jiřetíně podnět k šetření Radě České televize?
Podnět jsem podal, protože jsem přesvědčen, že reportáž byla nevyvážená, jednostranná, což odporuje zákonnému požadavku na to, jak má vypadat zpravodajství České televize. Navíc byla určena dětskému publiku, které není schopno kritického myšlení, ověřování informací v jiných zdrojích apod. Někteří novináři se mi posmívali, že podle mě měla televize vysílat dětem státní energetickou strategii, či jiné zesměšňující návrhy. Není nic těžkého udělat z člověka hlupáka…
Ať se každý na tu reportáž podívá. Reportéři se zde ptají dětí, co říkají na to, že by se v důsledku rozšířené těžby musely stěhovat. Jediný „odborník“ na energetiku je zde starosta Horního Jiřetína, který v reportáži tvrdí, že ČR toto uhlí nepotřebuje. To už je jednostranná, neoponovaná informace. Důležitá otázka je ale především, co bylo cílem této reportáže, kterou mohly sledovat děti v celé ČR? Můj dojem je, že šlo o to vyvolat u dětí negativní emoce k této otázce, byla tedy manipulativní
Jaký je Váš názor na otázku prolomení limitů povrchové těžby hnědého uhlí?
Nejsem odborníkem na energetiku, takže můj názor není vyhraněný. Na základě svých zkušeností jsem ale velmi opatrný, když se o něčem příliš hlasitě říká, že je to jednoznačně dobře či špatně. Máme tady velmi drahé ponaučení s podporou solárních elektráren. Moc dobře si vzpomínám, jak mohutného zastání se tomuto zdroji dostávalo od některých hlasitých zelených skupin a jak byli očerňováni ti, kteří upozorňovali na rizika. V případě uhlí je to podobné, planou emoce, místo abychom dostávali komplexní informace. Je třeba srovnat všechna pro a proti a s chladnou hlavou rozhodnout. Ovlivní se tím budoucnost na řadu let dopředu. Ale abych se nevyhýbal jasné odpovědi: ČR má obecně málo přírodních zdrojů a já si myslím, že tento surovinový potenciál bude muset ČR dříve nebo později využít. Jestli to bude už v této generaci nebo v té příští, to nevím.
Jak vnímáte protesty obyvatel třeba právě Horního Jiřetína, kteří prolomení limitů odmítají?
Samozřejmě je plně chápu, jejich situace je velmi složitá. Mám za to, že nejhorší pro ně musí být ta dlouhotrvající nejistota, protože o limitech se diskutuje už roky. Pokud by jednou došlo k rozhodnutí o prolomení limitů, pak se bude muset těžař i stát s těmito lidmi velkoryse vyrovnat, aby zmírnil jejich osobní oběť celospolečenskému zájmu a umožnil jim dál důstojně bydlet a žít.
Jakou reakci Rady České televize očekáváte?
Já především očekávám, že rada uzná, že nebylo úplně fér takto na děti působit. Chtěl bych především, aby potvrdila, že požadavek na vyváženost platí i u dětských zpráv, a pokud je téma příliš složité, je lepší je pro děti neotevírat.
Vaše stížnost se objevila v době, kdy Česká televize čelí zvýšenému tlaku politiků, mluví se třeba i o změnách ve financování. Jak hodnotíte to, že jste byl de facto zařazen do skupiny kritiků fungování ČT?
To mě dost mrzí, protože má stížnost nemá s těmito aktivitami nic společného. Já jsem pouze reagoval na dotaz vašeho serveru, který mě na zmíněnou reportáž upozornil. Po jejím zhlédnutí jsem usoudil, že není v pořádku a podal jsem podnět. Ten se ale týká pouze a jenom této jedné reportáže a rozhodně neměl a nemá plnit roli nějakého štítu či dokonce klacku v rukou kritiků fungování České televize obecně. S protesty Andreje Babiše nesouhlasím a návrh novely skupiny senátorů vedené panem Velebou pokládám za naprostý nesmysl. Opravdu mě mrzí, že časová koincidence vytváří tento zavádějící dojem.