Pietní akt k 73. výročí hrdinné smrti kpt. Václava Morávka

 

V pátek 20. března 2015 se uskutečnil pietní akt u příležitosti 73. výročí hrdinné smrti štábního kapitána Václava Morávka u památníku na Prašném mostě v Praze 6. Přítomen byl náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Petr Pavel, zástupci Českého svazu bojovníků za svobodu, Sdružení domácího odboje, Československé obce legionářské, Společnosti štábního kapitána Václava Morávka a další pozvaní hosté. Horní komoru Parlamentu reprezentoval na této pietní události senátor Jiří Oberfalzer.

Hrdina československého protinacistického odboje, v Kolíně narozený štábní kapitán Václav Morávek, brigádní generál in memoriam, byl zastřelen příslušníky gestapa právě v parčíku u Prašného mostu v Praze.

Václav Morávek byl jedním ze skupiny Tří králů, kteří vzešli z odbojové organizace Obrana národa. Podle historiků se proslavili například organizováním pumových výbuchů na území Německa. Václav Morávek měl vlastní zpravodajskou síť a podílel se přímo na dalších aktivitách skupiny jako vydávání ilegálního časopisu V boj, transportování lidí ohrožených zatčením do zahraničí, rozšiřování sabotážního materiálu, na zpravodajské činnosti a radiotelegrafickém provozu mezi Prahou a Londýnem. Měl krycí jména Leon, Mladý, Vojta nebo Ota. Narodil se před 110 lety.

You may also like...