V Senátu uctili Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti

27. ledna 2020 si účastníci vzpomínkového setkání v Senátu připomněli 75. výročí osvobození nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau (Osvětim-Březinka). Tento den je od roku 2004 schváleným Dnem památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti v ČR a od roku 2005 vyhlášen Valným shromážděním OSN Mezinárodním dnem památky obětí holocaustu.
Na setkání byl v úvodu minutou ticha uctěn náhlý skon předsedy Senátu Jaroslava Kubery. Hlavním poselstvím jeho projevu, který s úpravou přednesl místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer, byl apel k osobní zodpovědnosti: „Nezbývá nám než burcovat všechny slušné lidi k aktivnímu odporu proti všem formám zla a demagogie. Je nutné vymezovat se proti zpochybňování základních principů humanismu a demokracie. I ze zdánlivě marginálních projevů obhroublosti a netolerance k názorům a životu druhých může vyrůst zlo do katastrofálních rozměrů.“
Dále vystoupil předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček, bývalá vězenkyně nacistického tábora Auschwitz-Birkenau Eva Pokorná, ředitelka Muzea romské kultury v Brně Jana Horváthová a předseda správní rady Nadačního fondu obětem holocaustu Michal Klíma. Zazněly koncertní skladby Gideona Kleina, Camilla Saint-Saensa a Jiřího Hoška v podání Dominiky Weiss Hoškové a Jiřího Hoška. Součástí letošního pamětního setkání je výstava s názvem „Motýla jsem tu neviděl: kresby dětí z terezínského ghetta“, zapůjčená z Židovského muzea v Praze. V rámci neformálního setkání byla představena nová kniha Pavla Barocha Mengeleho dvojče A-782, příběh Jiřího Fišera, který jako osmiletý přežil Osvětim.
Každoročně se slavnostního vzpomínkového setkání účastní desítky přeživších nacistických koncentračních táborů, zástupci organizací, které sdružují bývalé vězně a vězenkyně (jako je např. Terezínská iniciativa, Historická skupina Osvětim, Ukrývané děti), senátoři a senátorky, velvyslanci a velvyslankyně, vrchní zemský rabín, arcibiskup pražský a další významné osobnosti kulturního, politického a náboženského života.

You may also like...