Pražský okruh kolem dokola

Seminář k Pražskému okruhu, který jsem včera pořádal v Senátu, se setkal s ohromným ohlasem. Podle očekávání a po právu. Silniční okruh kolem Prahy (SOKP) neboli dálnice D0, pro který se běžně používá označení Pražský okruh, je dopravní stavbou celostátní úrovně, která v konečné podobě tvoří součást základního komunikačního systému hlavního města Prahy. Stavba celého SOKP je rozdělena do 11 úseků, z nichž 7 je již v provozu. Zbývající 4 úseky jsou v přípravě. Ta se však neustále protahuje. Stavba čelí odporu některých samospráv či občanských iniciativ. Existuje snaha prosadit tzv. alternativní variantu SOKP. Cílem semináře bylo popsat současný stav a výhledy do budoucna vč. porovnání alternativní varianty, odpovědět na dosud nezodpovězené otázky a vnést do veřejné diskuse kolem okruhu některé nové, dosud neprezentované pohledy.
Myšlenka uspořádat tento seminář se zrodila na konci jara, kdy jsem vedl diskusi s občany ve svém volebním obvodu (Beroun a část Prahy-západ). Bavili jsme se o dopravě a už poněkolikáté se mi potvrdilo, že téma Pražského okruhu občany enormně zajímá, a to i přesto, že zrovna ze strany Berouna je část Pražského okruhu již vybudována.
Jenže řada občanů z mého senátního okruhu buď v Praze pracuje, nebo do ní často jezdí a opakovaně se mne ptali, jak je možné, že vnější obchvat Prahy stále není dokončen. Jeden pán mi řekl, že okruh musí přece vést kolem dokola, jinak to žádný okruh není. Z této věty vznikl i název semináře. Na tomto tématu se jednoznačně shodneme zprava i zleva. Zkrátka okruh má vést kolem dokola a je potřeba jej co nejrychleji dostavět, aby sloužil dopravě a současně ochránil Prahu od náporu tranzitní dopravy. Dobudování Pražského okruhu je totiž v zájmu jak Pražanů, tak i všech, kteří do Prahy dojíždějí nebo jen přes Prahu projíždějí. Takto široká podpora není úplně obvyklá a byla by velká škoda ji nevyužít. Pevně věřím, že zájem a enormní účast na tomto semináři je důkazem, že zájem na dostavbě Pražského okruhu je zájmem společným a že se nám společnými silami podaří jej co nejdříve dokončit.

You may also like...