Berounský deník – Studenti škol hleděli do tváří těch, kterým vážné nehody zkazily život

Studenti škol hleděli do tváří těch, kterým vážné nehody zkazily život

Jiří Oberfalzer (Berounský deník)
3.listopadu 2005

Vyprávění policisty, který ohledával ohořelé tělo muže, hnalo slzy do očí diváků.
Mladí a nezkušení řidiči jsou často velkou hrozbou pro bezpečnost silničního provozu. Právě jim je určen úspěšný prevetivní projekt The Action, který nabízí emotivní představení plné zážitků přímých účastníků tragických nehod a záchranářů. Včera se do projektu zapojili i studenti středních škol z Berounska.
Beroun – Otřesné zážitky z tragických dopravních nehod včera prožívali studenti středních škol, kteří se ve společenském domě Plzeňka v Berouně zúčastnili velmi emotivního projektu The Action. Zhruba hodinové představení nabídlo pohodovou atmosféru diskotéky, která se však změnila v promítání krutých záběrů z dopravních nehod. Vyprávění mladé ženy, která po nehodě zůstala na vozíku, nebo matky motorkáře, který při nehodě zahynul působilo velmi emotivně. „Diváci se přímo seznámí s tím, jaké dopady může mít za volantem alkohol, omamné látky, rychlá jízda, únava, nepozornost nebo například zdánlivě banální nezapnutí bezpečnostních pásů. Cílem projektu není poučovat, závěr si udělá každý sám,“ řekl autor přepracovaného českého scénáře původně holandského projektu Dan Kohout. Mladí lidé do poslední chvíle nevědí, co přesně je při představení čeká. O to více na ně působí emoce vytvořené skutečnými příběhy. Mnozí si teprve při osobním setkání s oběťmi nehod a záchranáři uvědomí, že si sami zahrávají s vlastním životem. „Občas si na diskotéce dám skleničku vína nebo něčeho tvrdšího a protože bydlím daleko, musím se domu odvézt autem. Nikdy se mi nic nestalo, tak jsem nad možnými následky příliš nepřemýšlel. Teď jsem ale viděl, jak bych mohl dopadnout,“ řekl student jedné z berounských středních škol, který nechtěl prozradit své jméno. Autorem myšlenky nabídnout emotivní představení plné otřesných zážitků i studentům z Berounska je senátor Jiří Oberfalzer. „Je třeba využívat všechny dostupné formy prevence, které mohou příznivě ovlivnit současnou situaci na českých silnicích,“ vysvětlil senátor. Finanční podporu projekt získal od ministerstva dopravy a BESIPu.
BOHUMIL TARABA

… A JAK TO VIDÍM JÁ
Každá prevence, která dokáže zabránit tragédiím na českých silnicích je užitečná a zaslouží si podporu státu i veřejnosti. Preventivních projektů existuje několik, ale The Action, který organizátoři představili včera v Berouně, je špičkový. Nenabízí totiž hodinu poučování ze strany generačně starších lidí, ale nenápadně vtahuje diváky do emocí, které se stávají motivem pro dodržování zákonů na silnici.
BOHUMIL TARABA taraba@denikybohemia.cz

You may also like...