Vánoční rozhovor se senátorem

Letošní rok znamená poločas v druhém volebním období senátora Jiřího Oberfalzera (ODS) v našem volebním obvodu. Každý rok s ním vedeme vánoční rozhovor. Tradici neporušíme ani letos.

* V loňském přání do roku 2013 jste lidem přál, aby byla třináctka šťastná pro každého. Zkuste ten rok zhodnotit, v čem byla šťastná a v čem nešťastná. Co převažovalo? Štěstí nebo smůla?

J. O.: Hospodářská stagnace pokračuje a přidala se k ní politická nestabilita. Máme nového prezidenta, provizorní vládu a čerstvě zvolenou Poslaneckou sněmovnu, do které vstoupily dvě zcela nové a jedna staronová politická formace. ODS se propadla, TOP 09 také, ale méně, ČSSD prochází vnitřním rozkolem. To jsou podmínky, za kterých se formuje nová koalice pro příští funkční období vlády. Těžko říci, jak to dopadne, řekl bych, že jsou všechny možnosti otevřené.
Já sám si však přeji, aby se poměry v zemi stabilizovaly a abychom se vrátili do vyjetých kolejí systematické práce. To pomůže všem v této zemi i našemu hospodářství.

• Jak to ovlivnilo život ve společnosti?

J. O.: Je cítit značná frustrace, lidé chtějí výraznou změnu a tak dopadly i volby. Změna zleva doprava už nestačila, proto vyhrála sociální demokracie tak málo a hnutí ANO uspělo tak hodně, posbíralo maximum středových a část pravicových voličů. Hnutí Úsvit naopak odebralo hlasy komunistům, a proto (oproti mému očekávání) KSČM víceméně stagnuje.

• V loňském rozhovoru jste na tohle téma hovořil dost prorocky, když jste říkal, že jazýčkem na miskách vah se ve špatně nastaveném volebním sytému v povolebních jednáních o vytvoření křehké koalice stávají malé strany. Letos je touto stranou KDU-ČSL. A strany ČSSD a ANO se nemohou dohodnout. Jak vidíte další politický vývoj?

J. O.: Vláda ČSSD a ANO vznikne, buď s lidovci nebo s Okamurou nebo jako menšinová. Na volebním výsledku je komické to, že se většina stran do vlády nežene. Jediný, kdo vládu musí postavit za každou cenu, je Bohuslav Sobotka. Dal totiž předem svou funkci k dispozici pro případ nezdaru. To si dobře uvědomují jeho partneři. ANO má celkem nepřiměřené požadavky. Chce ministerstvo financí, ministerstvo vnitra i zahraničí. Předseda Sobotka ale musí být velmi opatrný, aby neřekl kategorické ne. Musí udržet Babiše u jednacího stolu. Lidovci zase chtějí jasné a smluvně dané závazky, že nebudou přehlasováváni. Mají své zkušenosti z Paroubkovy vlády a nechtějí opakovat stejnou chybu, že sice budou ve vládě, ale vládnout se bude bez nich. Již to, že nebyli přizváni v první fázi k jednání, něco napovídá. Bohuslav Sobotka je prostě v kleštích a má minimální manévrovací prostor. Výsledkem bude vláda, která bude pro ČSSD slabá, neslaná a nemastná, nebude ani levá ani pravá ani středová – od všeho něco. Vzpomeňme na příčinu pádu premiéra Vladimíra Špidly. V koalici s Unií svobody a KDU-ČSL nemohl uskutečňovat program sociálních demokratů, strana ztrácela podporu a s ní i trpělivost se svým lídrem a po dvou prohraných volbách byl předseda přinucen odstoupit. Myslím, že Bohuslava Sobotku čeká podobný osud. Pokud ANO dokáže zůstat pohromadě a nepůjde cestou Věcí veřejných, může se stát vítězem příštích voleb.

• Je ODS stranou určenou k zániku?

J. O.: Sama od sebe ne, ale záleží to jenom na ní. Pokud veřejnosti nepředloží hmatatelné důkazy, že se umí vypořádat s lidmi, kteří ji připravili o důvěru, nedostane další šanci. Hodně ukáže volební kongres v lednu.

• Jsou vůbec politické strany v našich podmínkách životaschopné?

J. O.: Nemají to jednoduché. Provoz stran je nákladný, kampaně jsou neúměrně drahé a ještě přicházejí předčasně. Všechny strany budou mít finanční potíže. Snad s výjimkou ANO za zády s Agrofertem.

• Jak se díváte na devalvaci koruny ze strany ČNB ve stejný den, kdy skočil prodej státních dluhopisů? Ten sliboval výnosy ve výši 3%, avšak devalvace koruny znamená, že k žádným výnosům nedojde, jenom mají lidé zamezen na několik let přístup ke svým penězům. Neměli si je raději nechat ve slamníku?

J. O.: Většina ekonomů s ní nesouhlasí. Nerozumím měnovým otázkám natolik, abych se do té debaty míchal. Jediné oprávnění pro tento krok vidím v posílení exportu, což je základ naší ekonomiky. Uvidíme, zda se to v příštím roce projeví. Inflace se zvedne, to je i cíl ČNB, lidé sice o peníze nepřijdou a výnosy mít budou, ale jejich reálná hodnota bude stagnovat.

• Devalvace rovněž znehodnotila všechny úspory vč. stavebního či důchodového spoření. Tyto kroky vyvolávají znechucení mezi lidmi a rostou extrémistické nálady. Dá se s tím něco dělat?

J. O.: Hodně záleží na tom, jak se tento krok promítne do růstu cen. Zda porostou ceny potravin a spotřebního zboží, nebo i ceny stavebních prací (to spíš neočekávám kvůli útlumu ve stavebnictví). Česká národní banka je nezávislou institucí a do jejích kroků politici mluvit nemohou. Tak je to ve všech zemích EU a změnit to nelze.

• Často se pohybujete mezi lidmi, na obcích a městech vašeho volebního obvodu. Často slyšíte nářky na nedostatek peněz. Nezdá se vám, že lidé chudnou? Setkal jste se s případy nouze? Můžete nějaké uvést a případně i jejich řešení?

J. O.: Statistiky ještě nejsou tak zlé, ale citelně přituhuje zejména v pocitové rovině, klesá důvěra v budoucnost a to je špatné. V tomto roce za mnou poprvé přišli lidé, kteří zoufale shání práci, byly to většinou samoživitelky. I v našem regionu, který z hlediska zaměstnanosti patřil vždy k těm lepším, je dnes nouze o práci. Bohužel, nedokážu víc než úřad práce a ve státní sféře se spíše propouští.

• Váš nadační fond Letorosty letos opět pořádal hudební festival a mohl tedy podpořit finančně potřebné organizace. Můžete je vyjmenovat?

J. O.: Letos to bylo hubenější než kdy dřív. Podpořili jsme několik sborů dobrovolných hasičů, Svaz tělesně postižených a společnost Dobromysl. Již druhým rokem čelíme propadu sponzoringu a nadační fond se nedoplňuje, jak bychom si přáli. Jeho pomoci je třeba o to víc, oč jsou na tom veřejné prostředky hůř. Také by nám pomohlo oživení ekonomiky. Bohužel jsou opatrné i úspěšné firmy.

• Co říkáte tahanicím kolem církevních restitucí? Má to smysl? Komu z kalení vody kyne prospěch?

J. O.: To je jasně volební téma. Lidi restituce nepodporují, protože jim je nikdo pořádně nevysvětlil, a média včetně levicových stran o nich šíří nepravdy. Když jsem viděl billboard sociálních demokratů s těmi měšci zlaťáků, po nichž se sápe ruka v kněžském oděvu, zamrazilo mě v zádech. Už jsme zase v totalitě?! Naše společnost je ještě hluboce pod vlivem ideologie těch osudových padesáti let minulého století. Nikdo se ale moc nestará o naši duchovní obrodu. Ale to elementární, že co se ukradlo, to se má taky vrátit, bychom snad měli ctít.

• Jak se vám jeví počínání našeho nového prezidenta?

J. O.: Jasně ukazuje, proč je přímá volba prezidenta v našem čistě parlamentním ústavním systému špatně. Narušuje rovnováhu ústavních institucí a dělá to dost nepokrytě. Poslední průzkum jeho popularity vykazuje pokles. Měl by se nad tím zamyslet. Na druhou stranu se nelze divit, že uplatňuje sílu svého mandátu. Dostal ze všech politiků nejvíc hlasů…

• Prosím, zahrajte si na prognostika. Jaký bude rok 2014?

J. O.: Myslím, že dojde k oživení ekonomiky a v závěru toho roku to už pocítíme.

• A vaše přání našim čtenářům…?

J. O.: Ono je to vlastně podeváté, co budu přát. Asi nemám dost fantazie, ale stále jsem nepřišel na nic lepšího, než že přeji hodně zdraví, spokojenosti a radosti ze života. Víc nic ke štěstí nepotřebujeme!

Děkuji za odpovědi. Marta Šestáková Vaculíková, Podbrdské noviny

You may also like...