Změňme volby do sněmovny, ozývá se hlas z ODS

Politická kultura ve sněmovně i způsob, jakým se sestavuje vláda, se nelíbí senátoru za ODS Jiřímu Oberfalzerovi. Chce to podle něj změnu.

Podle senátora není systém volby do sněmovny férový. „Jsem zastáncem voleb, jako jsou do Senátu. Zlepšilo by to minimálně politickou kulturu ve sněmovně. Člověk, který kandiduje sám za sebe a prezentuje se osobně, má větší odpovědnost. Jak se volí po skupinách – my tomu říkáme vláček, že se nasedne a podle místa na kandidátce se do sněmovny dojede – tak odpovědnost ztrácí. Kandidovat sám za sebe je férovější,“ je přesvědčen Oberfalzer.

Transformace Národního divadla jako nutnost

Jako člen senátního výboru pro vědu, vzdělání a kulturu považuje situaci, která panuje kolem národního divadla, za nezvládnutou, nedomyšlenou a vedoucí k destrukci této instituce. Na druhou stranu transformace Národního divadla a Státní opery považuje za nutnou.

Nejsem z toho nadšen, ale žádné jiné řešení není. Beru to jako nutné zlo. Nemohu teď hodnotit, jak to probíhá. Ale z těch veřejných vyjádření pana Sankota soudím, že se proces zasekl,“ říká politik.

Ministryně kultury Alena Hanáková byla přítomná na jednání výboru v Senátu, kde Senát přijal k fúzi odmítavé stanovisko. Na dotaz Týdne.cz, zda je podle něj Hanáková člověkem na svém místě, odpovídá Senátor vyhýbavě.

Víte, já bych toto opravdu nerad hodnotil. Já vím, že ona má dobrou vůli, že chce ten resort řídit dobře. Ale domnívám se, že Starostové obecně mají personální nouzi. Ale teď není chvíle, abychom si masírovali svaly na ostatních. Celý systém, jak se sestavuje vláda, je špatný,“ říká Oberfalzer.

Chyba je podle něj v tom, že si strany nejdříve rozdělí resorty, do kterých pak obsazují svoje lidi. Namísto toho, aby daly dohromady odborníky.

Zdroj: Tyden.cz, Parlamentní listy

You may also like...