Projev nedemokracie

Ilustrační foto: pixabay.com

Během recepce čínského velvyslanectví ve vládním hotelu v Bratislavě chtěl slovenský poslanec Ondrej Dostál darovat čínskému velvyslanci knihu „Za Čínu spravedlivější“. Autorem knihy je čínský právník, obránce lidských práv a politický vězeň Kao č-šeng. Čínský velvyslanec knihu odmítl a navíc nechal Dostála z recepce vyvést. Tato událost byla zveřejněna v médiích a vyvolala reakce.

Podle senátora Jiřího Oberfalzera tato bezprecedentní událost vyvedení poslance Parlamentu z recepce na příkaz čínského velvyslance ukazuje, že Čína není demokratickou zemí.

Jiří Oberfalzer, senátor:

„Je to typický projev reprezentantů nedemokratického systému, kde se moc soustředí zejména na to, aby bránila svobodné výměně informací a vlastně si dělá jakýsi výhradní monopol na to, co se smějí občané země dozvědět. Jestliže jsou tady nějaké závažné skutečnosti, které ukazují na politické pronásledování v určité zemi, tak je povinností všech, kteří žijí ve svobodě, na to upozorňovat.“

Biskup Václav Malý vyjádřil, že darování knihy je vhodný způsob a vstřícné gesto.

Václav Malý, biskup:
„Já jsem přesvědčen, že to byl dobrý počin a je ostuda čínského velvyslanectví v Bratislavě, že nebyl tento počin chápán jako vstřícné gesto a velmi noblesní upozornění na porušování lidských práv v Číně.“

Senátor Petr Bratský řekl, že darování knihy bylo lekcí demokracie.

Petr Bratský, senátor:
„Já si myslím, že poslanec Ondrej Dostál udělal takové malé školení z demokracie pro pana velvyslance… Pan velvyslanec se zachoval velmi nediplomaticky a myslím si, že jeho země by měla zvážit, jestli má právo zůstat na svém místě.“

Zprávy NTD, Praha

Více na: http://www.ntdtv.cz/komentare-k-pocinu-poslance-slovenskeho-parlamentu-ondreje-dostala

You may also like...