Studenti obmění webové stránky senátu

Na místa senátorů tentokrát usedli v jednacím sále Valdštejnovy bývalé konírny středoškoláci a jejich učitelé. Celkem 34 mladých chlapců a děvčat z celé republiky. Všichni se zúčastnili soutěže o nové webové stránky senátu. V pondělí 27. března 2006 si přišli pro verdikt, kdo jak uspěl.
Vlastně všichni, dověděli se v úvodním projevu senátora Jiřího Oberfalzera, který jako předseda Stálé komise senátu pro sdělovací prostředky soutěž organizoval. Důvodem bylo oživit a ozvláštnit stávající webové stránky senátu, dát jim nový impuls mladých očí i moderní podobu 21. století. To všechno jako dárek horní komoře parlamentu k jejím desátým narozeninám.

Zvláštní ocenění, zcela mimo původní plán, získalo Gymnázium Otrokovice – za největší počet prací zaslaných do soutěže.
„Studenti mají tvorbu webových stránek poměrně rádi. Soutěž pro ně byla výzvou, něčím docela jiným, než co běžně děláme ve škole,“ vysvětlovala nečekaný zájem studentů jejich učitelka Martina KREJČIŘÍKOVÁ, která v Otrokovicích vyučuje informatiku a programování. Do tvorby stránek se pustilo na třicet gymnazistům, převážně z 2. ročníku. Pracovali na nich v rámci vyučování i doma. „Návrhů jsme měli mnohem víc, vybrali jsme jen osm nejlepších.“

Vítězství patřilo nejmladším účastníkům soutěže, kvartánům z Gymnázia a Střední odborné školy pedagogické v Čáslavi Tobiáši Potočkovi a Michalu Závodníkovi, kteří se o soutěži dověděli od svého učitele.
„Koukli jsme se, jak vypadají aktuální stránky senátu a dost jsme je zkritizovali,“ vysvětlovali upřímně. „Design nic moc, nepřitáhly by nás. Shodli jsme se, že stránky by měly být jednoduché, ale musí v nich být nějaký nápad. Něco, co upoutá.“ A pak už se dali do práce. Michal prý víc vymýšlel, Tobiáš kritizoval. Ale podle toho, jak se při povídání uculovali, bych na tohle dělení nesázela.

„Podnět k účastni přišel od našeho ředitele,“ přiznal DAVID TICHÝ, učitel informatiky z čáslavského gymnázia. „Kluci vytvářejí také třídní webové stránky, baví je to. Vůbec jsem klukům neradil. Jen se občas na něco přišli zeptat, třeba jestli se mi líbí, jaký navrhli design. Chtěli spíš posouzení, radu ani ne. Byla to opravdu ryze samostatná práce. Ale kdo ví, jak to bude dál. V rámci RVP pro gymnázia je informatika velice eliminována, na nižším gymnáziu má povinnou časovou dotaci pouze jedné vyučovací hodiny. Možná už takové talenty vychovávat nebudeme.“

Disponibilní hodiny nepomohou?
„Víte, jak jich je málo? Proti matematice, češtině a cizím jazykům nemůžeme bojovat.“

Jiřího Oberfalzera účast v soutěži potěšila. „Dvacet osm prací je slušný počet, některá řešení byla opravdu zajímavá. Někde porotu zaujala organizace informací, jinde funkce obsluhy uživatele nebo grafika. Máme šikovné studenty.“
Nové webové stránky by měly vzniknout do konce školního roku. Žádný z návrhů nepřevezme redakční rada webových stránek senátu jako celek. Ale určitě využije dílčí prvky z některých návrhů. Konečný návrh pak předloží vedení senátu.

Přidali studenti do návrhů něco navíc?
„Zajímavé bylo například plovoucí menu v jednom z návrhů, jinde bylo zase ´rozbalovací´. Další student se dokonce pokusil o jednoduchou animaci. Teď trochu ´zneužiji´ svoji pozici předsedy poroty. Velice jsme ocenil zajímavé výtvarné řešení, které se odpoutalo od běžné fotografie a zvolilo grafickou podobu Valdštejnského paláce ve mně sympatických barvách oranžové a šedé.“

Objevil se v návrzích také nějaký nevšední obsahový prvek?
„Hodně se mi líbilo oslovení předsedy senátu: Vítám tě, občane, na našich stránkách. To jsem zatím nikde neviděla,“ připojila se vedoucí oddělení vztahů s veřejností KVĚTA KOZÁKOVÁ.

Na to, jak budou nakonec senátní stránky na internetu vypadat, si ještě nějakou dobu počkáme. Už teď ale kancelář senátu připravuje další dvě soutěže – literárně vědomostní pro středoškoláky a výtvarnou soutěž na téma „Senátor v regionu a jeho práce v regionu“ pro žáky základních škol.
„Jsou to další z akcí, jimiž chce senát připomenout deset let své existence,“ doplnil J. Oberfalzer.

Obě soutěže se zatím připravují, vyhlášeny by měly být k 1. květnu 2006 (s uzávěrkou na podzim). Včas o nich přineseme bližší informace.
TEXT A FOTO JAROSLAVA ŠTEFFLOVÁ

You may also like...