Staročeské máje

oberfalzer-neformální_

Všechno záleží na lidech.
Jedinečnost života v obci dělají tradice, místní zvláštnosti, originálnost a aktivita jednotlivců. Tam, kde takoví lidé žijí, tam je veselo. Kde se jich nedostává, obec spí, nemá duši, vítězí televize.
Často slýcháme, co všechno nejde, protože… Protože je málo peněz, protože není dost lidí, kteří by pomohli, protože by se muselo nejdřív to či ono zařídit, a to je složité atd. atd.
Kde je vůle, je i úspěch.
To je pravidlo, které se vždy znovu a znovu potvrzuje v nejrůznějších podobách a na nejrůznějších místech. Všechno totiž záleží na lidech.
Poberouní takové lidi naštěstí má. Jsou to lidé kolem Našich novin a Třehusku. Jejich zásluhou a jejich aktivitou se v polistopadové éře znovu probudily tradiční akce, které obohacovaly život vesnice. A tak se doslova ze země vydupaly tradiční masopustní maškarní průvody, ochotnické soubory, posvícenské tradice a také staročeské máje.
Nic není nemožné…
… notuje se v jedné televizní reklamě. Na počátku by určitě jen málokdo věřil tomu, že je možno v malých obcích kolem dolní Berounky uspořádat několikadenní festival folklórní hudby a tance. Vždyť toto prostředí – tak blízké Praze – už nemá ten pravý vesnický ráz. A vida, nejen že to jde, festival Staročeské máje má letos už sedmý ročník, ale dokonce je to mezinárodní akce.
Rád bych Třehusku poděkoval a vyjádřil potěšení, že mohu osobně tuto akci zaštítit.
Těším se na shledanou v Letech, obou Třebaních a v Černošicích, zkrátka u nás na dolní Berounce.
Jiří Oberfalzer
senátor

You may also like...