Senát podpořil zachování nezávislosti médií veřejné služby

Senát se na své schůzi 13. 6. postavil za udržení ekonomické i institucionální nezávislosti veřejnoprávních médií. Pomoci by tomu podle některých senátorů mohla změna způsobu výběru mediálních rad tak, aby se na něm podílela i horní komora Parlamentu. Sněmovna se v minulosti opakovaně odmítla vzdát svého vlivu na tato média, řekl k tomu místopředseda Senátu a někdejší předseda senátní mediální komise Jiří Oberfalzer (ODS).

Horní komora v usnesení jednomyslně konstatovala, že si je vědoma „nezbytnosti udržet institucionální a ekonomickou nezávislost médií veřejné služby jako hlavních garantů poskytování ověřených informací, stejně jako dalšího komplexního mediálního obsahu“.

Senát projednával petici na obranu veřejnoprávních médií, jejímž podnětem byla kritika prezidenta Miloše Zemana a premiéra Andreje Babiše na adresu České televize a Českého rozhlasu, zejména po předloňských sněmovních a loňských prezidentských volbách.

Současné nebezpečí podle některých senátorů spočívá v obsazování mediálních rad, které mají vliv mimo jiné na jmenování a odvolávání šéfů veřejnoprávních médií. Oberfalzer uvedl, že Senát v minulosti dvakrát navrhl upravit volby členů rad tak, aby Senát nominoval třetinu z nich. „Ani jeden z těch návrhů neprošel. Sněmovna to prostě nechce, nechce se vzdát svého mocenského vlivu na tyto instituce,“ dodal.

Petice, kterou v době jejího loňského odevzdání podepsalo 16 365 lidí, vyzývá mimo jiné k odmítnutí snahy části politiků média veřejné služby zrušit, zprivatizovat nebo převést pod jejich kontrolu. „Nechceme se vracet do dob vlády jedné strany,“ stojí v petici, která Senát vyzvala k přijetí zákonných pojistek proti „politické (z)vůli mocných“.

(zdroj: Týden.cz)

You may also like...