Novoroční rozhovor pro Podbrdské noviny

Nevím, jestli bych byl dobrý ombudsman, ale je pravda, že část mé práce je práci ochránce práv blízká. Za loňský rok můžu vzpomenout otázku očištění pověsti nespravedlivě nařčeného občana, zastání jiného ve věci dědického řízení, podporu zachování neziskové ubytovny pro rodiče pacientů organizace Klíček, stížnost občana na zpožďování vlaků na trati Beroun-Praha, stížnost na praktiky azylového centra, pomoc řadovým státním zaměstnancům, žádost o dotaci pro ZŠ Žebrák a řadu menších případů.

* Loňský rok byl poněkud divoký, koalice přitvrdila vůči živnostníkům a vzhledem k výsledkům parlamentních voleb nelze očekávat zmírnění tlaku na drobné živnostníky. Co říkáš EET? Jistě máš dost přehled o tom, co všechno na venkově zaniklo.

Snažil jsem se získat přehled od kompetentních orgánů, ale vyhýbají se jasné odpovědi. Ukáže se to až po roce. Měl jsem jako zpravodaj na starosti vyřízení petice proti EET a za změnu zákazu kouření. Zejména pro malá restaurační zařízení je souběh těchto dvou regulací smrtící. Návrh na zrušení EET nebyl v Senátu podpořen. Ale podařilo se prosadit alespoň doporučení vládě, aby úplně osvobodila drobné podnikatele do výše obratu 750 tisíc ročně. Senátoři velkou většinou uznali, že u tak nízkých hrubých příjmů (tj. bez započtení nákladů) nemá smysl zavádět takto složitou a nákladnou evidenci. Taky jsme doporučili, aby ministerstvo financí využilo elektronické hlášení a poskytlo je zpětně podnikatelům pro jejich daňové přiznání a roční výsledovky.

* Hnutí ANO se ústy svých vrchních činitelů nechalo slyšet, že Senát je zbytečný a je potřeba ho také zrušit. Máš odpověď na tento nápad? Opravdu by ušetřené peníze stály za to?

Senát má roční rozpočet 600 milionů. Senátoři rádi uvádějí, že zamezením nákupu gripenů někdy v prvních letech po roce 2000 „vydělali“ na 90 let existence Senátu. Ale to už je dávno. Za mého působení jsme spolu se sociálními demokraty zajistili miliardy pro rozpočty obcí a ministerstva školství pro sport. Já sám jsem svým návrhem novely zákona o státní službě uchránil na tisíc zaměstnanců veřejné správy od vyhazovu, který by způsobil zvýšené náklady a ohrozil fungování některých důležitých úřadů, jako jsou správa sociálního zabezpečení, finanční správa nebo katastry.
Ale nejde jen o peníze, Senát vrací desítky novel Poslanecké sněmovně, zachytil už spoustu legislativních chyb, které by měly vážné následky. Za uplynulé dva roky také podali senátoři na dvě desítky ústavních stížností. Ústavní soud většinou naše argumenty uznává, čímž potvrzuje, že Senát je skutečně pojistkou ústavnosti.
Existence Senátu také zajišťuje ochranu Ústavy, demokratických principů a spravedlnosti volebních systémů.
Cena za existenci Senátu není z tohoto pohledu tak vysoká. Tyto peníze by snadno ušetřilo kterékoli ministerstvo na svých provozních nákladech.
Volání Andreje Babiše po zrušení Senátu si já překládám jako volání po absolutní moci. I v tom je Senát užitečný, že brání v koncentraci politické moci do jedněch rukou.

* Jsi nepochybně autoritou, a proto chci znát tvůj názor i na zdanění církevních restitucí. Osobně mi to připadá jako dvojnásobná krádež.

Pokud souhlasíme s tím, že jde o navracení ukradeného majetku (či jeho kompenzaci), tak je myšlenka zdanění absurdní. Představ si, že ti někdo ukradne kolo. Policie je vypátrá a vrátí ti je. Máš platit daň z takto „nabytého“ majetku? To snad ne.
Zákony o restituci byly schváleny. Dodatečné uzákonění daňové povinnosti by hraničilo s retroaktivitou a církve by se mohly účinně bránit u Ústavního soudu, který se jich již jednou zastal.
S touto myšlenkou prostě nemohu souhlasit a pokládám ji za populistický nápad.

* Náš pan prezident nás táhne do Ruska, nebo o co se vlastně snaží?

Myslím, že mu jde primárně o znovuzvolení. Vše, co za své funkční období dělal a říkal, mělo jediný cíl, získat a udržet si ty voliče, kterým takovéto názory a postoje konvenují. Svými výroky se dostává do předního zájmu médií a to slouží jeho politickým cílům.  Koketování s Ruskem pokládám za krajně nebezpečné. Nejsme velmoc, která by mohla vyvažovat Východ se Západem. A nezapomeňte, že ruský imperialismus pokládá za vlastní každé území, kde jednou stála bota ruského vojáka. Pro Rusko jsme ideálním územím pro destabilizaci EU. To si nikdo nemůže vážně přát.
Setkání s prezidentem komunistické Číny nebo nedemokratického Ruska (zejména v době embarga) nebo obhajování anexe Krymu nepřispívá k pověsti Česka jako spolehlivého a srozumitelného partnera EU a NATO.

* ODS si sice v těchto volbách polepšila a vstala jak bájný Fénix z popele. Avšak demokratická pravice se zřejmě ocitla v izolaci a u moci se prosazují radikálové. Máš pro to nějaké vysvětlení?

Vysvětlením je úspěšná taktika ANO. Andrej Babiš dělá něco podobného, co svého času Tony Blair ve Velké Británii. Vykradl program oponentů. Stejně tak u ANO nevíte, jestli je to sociálně nebo ekonomicky orientovaná strana, jisté je jen, že je orientovaná na osobní prospěch Andreje Babiše a jeho ekonomického impéria.
ANO volí důchodci, venkovské obyvatelstvo i podnikatelé. Dokonce i ti, které tak zatěžuje svými „bohulibými“ projekty. Babiš má dobré poradce, bedlivě jim naslouchá a dodržuje doporučenou taktiku mediální komunikace. Jde mu to o to snáze, že nemá žádné ideové překážky. Že nemá ANO žádnou čitelnou ideovou základnu, mu nakonec přináší výhodu.
Pak je tu ale druhá věc. Lidé jsou hluboce zklamáni standardní politikou a spojují své naděje s novými, nezavedenými a nestandardními formacemi. Ani příklad Věcí veřejných, ani Zelených, ani Úsvitu jim ještě nestačil. Jde většinou o stranu jednoho muže nebo stranu jedné líbivé tváře. Snad se poučíme příště.

* Stojíme na prahu roku s číslicí 8 na konci. Když se podíváme do historie, tak osmičky našemu národu nebyly příznivě nakloněny. Zkusíš se vžít do role prognostika a říci, jak bude pokračovat vývoj na politické scéně? Ev. co se pod vládou ANO stane s touto společností?

Nerad bych maloval čerta na zeď, ale když se ohlédnu za naší minulostí, jsou tam zhruba dvacetileté periody, které přinášejí dobré i zlé proměny. Blíží se třicetileté výročí listopadu 1989 a zatím žádný dramatický zlom nenastal. Doufám, že to neznamená, že se jen protáhla jedna perioda.
Ale vážně. S vládou ANO lze očekávat pokračování politiky ve prospěch velkých firem na úkor těch malých. Uplácení velkých skupin obyvatel z veřejných prostředků. Mám-li být konkrétnější, pak je nesporné, že pokračování hospodářského růstu zajištěného zvyšováním mezd se blíží k hranici svých možností. Neplatí totiž princip „perpetuum mobile“, že vše, co ze státní kasy rozdám, se do ní zase vrátí zpět. Veřejné finance spíše potřebují podíl na výkonu ekonomiky.
Osud vlády ANO záleží na výsledku prezidentských voleb. Symbióza Zeman-Babiš zaručuje klidné pokračování jakékoli vlády ANO. Jiný prezident by mohl požadovat pro vládu parlamentní většinu, pak už by nemohlo jít o Babišovo sólo.

* A jak vidíš šance jednotlivých kandidátů ve volbách na post prezidenta?

Neumím odhadnout šance kandidátů jinak než podle známých preferencí. Miloš Zeman dominuje. Mezi protivníky je to Jiří Drahoš. Minulá volba ovšem přinesla velké překvapení, všeobecně očekávaný favorit Jan Fischer nakonec propadl. Zatím se zdá, že druhé kolo bude soubojem Miloše Zemana s někým z ostatních. Bude hodně záležet, jakého vyzyvatele mu vygeneruje první kolo. Ale jak říkám, nic není předem jisté.

* Velkou podporu má Miloš Zeman, čím je to způsobeno? Proč chtějí mít lidi na Hradě nemocného člověka? Neumím si to vysvětlit.

Už jsem to částečně pojmenoval. Miloš Zeman celých pět let hýčká své voliče a na aktuálních tématech prezentuje postoje, které jsou jim blízké. Jezdil neúnavně po krajích a setkával se s lidmi. Dělal přesně to, co má každý kandidát dělat: vést kampaň celé funkční období. Fyzické hendikepy mohou lidé pominout, intelektuálně je pořád zdatný, vidím ale velké proměny charakterové. Ovšem ty ho připraví jen o hlasy těch, kterým to může vadit.

* Co děláš ve volném čase? Hraješ divadlo? Píšeš paměti? Pokud tedy nějaký volný čas máš.

Moc času jsem minulý rok neměl. Občas si zahraju nějakou malou roličku v televizním filmu nebo seriálu. Do voleb v roce 2016 jsem napsal tři pohádky o obrech. Bavilo mě to a byl na ně celkem dobrý ohlas. Mám už skoro rok rozepsanou úplně novu pohádku úplně jiného stylu, ale nedaří se mi pokročit. Chtělo by to víc soustředění po delší dobu, než mám k dispozici.

* Jak jsi trávil Vánoce?

Vánoce od těch dob, co jsou naše děti už dospělé, prožívám střídmě. Letos jsem ale udělal velkou výjimku a odjel jsem na dobu Vánoc až do Nového roku do tepla. Deset let jsem si nedopřál mořské klima, tak letos jsem si to vynahradil.

* Jaký dárek má pro tebe cenu? A čím ty umíš potěšit lidi, na nichž ti záleží?

Snažím se lidem (i těm blízkým) dělat radost, kdykoli mám příležitost. Nejhodnotnější jsou ale dárky nemateriální, dárky s citovou hodnotou. Jednou mi děti složily k narozeninám písničku, to mě asi potěšilo nejvíc.

* A ještě, prosím, tvé přání lidem dobré vůle do nového roku 2018…

No to máš přesně pravdu. Přeji všem dobrou vůli, myslím opravdu všem a opravdu dobrou. To by pomohlo celé zemi.
A jinak samozřejmě pohodu, lásku těch nejbližších a hodně zdraví.

Marta ŠeVac

You may also like...