KSČM žádá návrat socialismu

Čeští komunisté včera oprášili své po čtyřicet let testované know-how. Místo „úpadkového kapitalismu“ hodlají prosazovat socialismus a „společné vlastnictví“. Píší to v „Deklaraci o socialismu“, kterou má přijmout květnový sjezd. 

Komunisté mají jasno. Je už na čase, aby „společnost globálního kapitalismu“, který prý „blahobyt menšiny lidí vykupuje bídou ostatních“, odešla ze scény. A to „dříve, než její úpadkové rysy napáchají nenapravitelné škody“. Sami komunisté ale odmítají, že by vyzývali k násilné změně společenského systému. „Slovo revoluce není nic, co by automaticky souviselo s násilím. Revoluce znamená kvalitativní změnu, a lze jí dosáhnout zcela demokratickými cestami a v rámci politické soutěže, k čemuž vyzýváme,“ uvedl místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

Před pár dny Městský soud v Praze rozpustil Komunistický svaz mládeže. Problémem přitom byla pasáž jejich stanov, která vyzývala ke kolektivnímu vlastnictví a znárodňování.

„Mně naše deklarace nepřijde problematická ani v nejmenším. My tam říkáme, že jsme pro rovný přístup ke všem vlastnickým formám. Dnes to tak není, dnes je akcentováno vlastnictví soukromé,“ řekl Dolejš. Text deklarace podle něho vyplývá z už minulého sjezdu. Tam komunisté sami sobě uložili připravit projekt Socialismus pro 21. století.

„Chceme omezit bezpracné příjmy, příjmy ze spekulací a nepřiměřeně velké rozdíly v odměnách za práci; chceme, aby výše odměn za práci byly přiměřeně diferencované podle náročnosti práce,“ stojí v dokumentu.

„Tahle deklarace jen dokládá, že se komunisté nezměnili a že je reforma v moderní levici teprve čeká,“ komentoval text o socialismu senátor za ODS Jiří Oberfalzer. Ve středu byl přitom jedním ze senátorů, kvůli nimž neprošel návrh zákona o zákazu propagace komunismu a jeho symbolů. Proti se postavili i další pravicoví senátoři. „Tímto nepropagují komunismus, jen kritizují kapitalismus, to trestné není. Zákon, který jsme ve středu zamítli, byl špatný a stejně by byl neúčinný,“ dodal Oberfalzer.

Deklarací o socialismu se bude tuto sobotu zabývat ústřední výbor komunistů na zasedání v Nymburce. Pokud ji schválí, je podle Dolejše velká šance, že bude sjezdem přijata.

Sjezd komunistické strany začne 17. května v Hradci Králové. Své posty na něm bude obhajovat jak současný předseda KSČM Vojtěch Filip, tak i ostatní vedení strany.

Zdroj: Hospodářské noviny

You may also like...