Povinná maturita z matematiky

Už rok vědí budoucí středoškoláci, že je za pár let nemine maturita z matematiky. Po dnešku ale může být všechno úplně jinak: senátoři se pokusí povinnou zkoušku dospělosti „z počtů“ shodit a schválený zákon vrátit na úplný začátek. Aby tomu zabránila, přispěchala ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) s řadou příslibů. Chce jimi nespokojené senátory přesvědčit, že zkouška z matematiky má smysl.

Své představy popsala v rozhovoru pro HN. Klíčové podle ní bude, aby se výuka matematiky stala praktičtější než dnes, studenty bavila a byla pro ně využitelná v budoucích zaměstnáních. „Oproti současnosti se změní výuka matematiky i to, co se bude při maturitě zkoušet,“ slibuje ministryně Valachová. Noty, jak nově učit matematiku, podle ní školy dostanou nejpozději do konce roku 2018.

Kritikům povinné maturitní zkoušky nejvíc vadí, že se matematika neučí dobře. Příliš se zaměřuje na akademické znalosti místo trénování logiky a dovedností, které jsou s rostoucím významem technologií stále víc potřeba. Nyní se povinně maturuje jen z češtiny, pak mají studenti na výběr mezi matematikou a cizím jazykem. Podle nových pravidel by všechny tyto tři předměty začaly být na gymnáziích povinné už za čtyři roky.

Snaha o zrušení povinné maturity z matematiky má v Senátu reálnou šanci na úspěch. Ve vlivném školském výboru ji podpořili nejen zástupci opoziční ODS a TOP 09, ale i vládní lidovci a ANO. Právě koalice přitom povinnou zkoušku loni svými hlasy protlačila. „Nejsme v tom jednotní, jsem zvědavý, jak to dopadne. Já bych předměty nechal volitelné,“ říká například senátor za ODS Jiří Oberfalzer.

(Hospodářské noviny, 8. 3. 2017, kráceno)

You may also like...