Beroun světovým centrem odporu HF

Vyvěšením praporu iniciativy STOP HF ve čtvrtek 7. března začala oficiální část mezinárodní konference Berounská výzva 2013. Konference odstartovala uzavřeným jednáním antifrakčních skupin již ve středu 6. března. Oficiálně ji ve čtvrtek v 8:45 hodin zahájil ceremoniál symbolického vyvěšení praporu STOP HF na berounské radnici. Událost z Husova náměstí sledovaly dvě desítky účastníků konference z dvanácti zemí světa.

Některé státy již na svém území těžbu břidlicových plynů zcela zakázaly. Cílem mezinárodní konference je přesvědčit Evropskou komisi a Evropský parlament, aby doporučila členským zemím zakázat metodu hydraulického frakování ve všech členských zemích,“ informovala mluvčí berounské radnice Pavla Švédová.

Konferenci podpořili svou přítomností i další politici napříč politickým spektrem: europoslanci Jiří Maštálka a Pavel Poc, exsenátor Petr Pakosta. Senátor Jiří Oberfalzer mimo jiné řekl: Český kras je pro průzkum touto metodou zcela nevhodný. Předpokládám, že ti, kdo těžbu plánují, tyto informace mají. Pokud i přesto uvažují o těžbě, musím dospět k závěru, že jim jde o něco jiného než o těžbu. Mám vážné podezření, že ve skutečnosti nejde o zisky z těžby, ale o zisky z případného arbitrárního řízení vůči ČR.

Na konferenci zazněly i vědecké názory. O zcela odlišném vývoji zemského povrchu v Evropě a USA, kde se těžba provádí, pohovořil docent Oldřich Fatka. Francouzský zástupce instituce No Fracking France Health Department zase poukázal na negativní dopad těžby na lidské zdraví. „Osobní účastní nás podpořili zástupci z Bulharska. Dánska, Francie, Holandska, Irska, JAR, Německa, Polska, Rakouska, Rumunska, Ukrajiny a USA. Z Indie, Ruska a Maďarska podpořili naši konferenci dopisem, s dalšími se spojíme ještě na telekonferenci,“ zdůzaznil Jiří Malík z iniciativy STOP HF. Ten připomněl, že Berounskou výzvu 2013 ze zámoří podpořil i synovec amerického prezidenta J. F. Kennedyho R. F. Kennedy junior. Jejím organizátorům zaslal dopis, v němž vyjádřil plnou podporu při vzniku celosvětové Koalice STOP HF.

Konferenci z USA podpořila i další významná aktivistka, umělkyně Yoko Ono. „Ta se před časem přidala k celoamerickému hnutí Americans Against Fracking Spolu s dalšími herci založila hnutí Artist Against Fracking – Umělci proti frakování. V této skupině proti těžbě břidlic frakováním vystupují například Roberto De Niro, Paul McCartney, Ringo Starr, Lady Gaga, Liv Tyler, Glen Hansard, John Cameron, Anne Hathawey a další,“ dodala Pavla Švédová.

Chceme vyzvat evropský parlament, aby navrhl zákaz této metody ve všech členských zemích a nebo alespoň doporučil členským zemím takový zákon přijmout,“ řekl Jiří Malík, zástupce Koalice STOP HF. „Iniciativa je otevřena všem subjektům. Vyzýváme proto všechny ke spolupráci na tomto cíli, zejména k iniciaci zákonů jednotlivých států, které by tuto metodu zakázaly,“ dodal Malík. V oficiální výzvě světu vyhlásila iniciativa současně uspořádání světového akčního dne za čistou vodu, který se uskuteční 22. března 2013.

Zdroj: Prvnizpravy.cz

Mohlo by se vám líbit...