Vánočně novoroční rozhovor pro Podbrdské noviny

Vánoce jsou tady a s nimi i náš každoroční rozhovor se senátorem. Letošek ukrojil již 2. rok z druhého 6letého funkčního období senátorovi za obvod Berounsko Jiřímu Oberfalzerovi (ODS).

Zeptali jsme se ho, co mu tento rok přinesl osobně a co přinesl naší republice:

„Mně osobně řadu nových přátel, zajímavé podněty a hlavně spoustu práce. V souhrnu nic přelomového, ale také nic vysloveně špatného. Snad by stálo za zmínku, že jsem konečně po letech s pomocí lékaře snížil svůj krevní tlak na normál.

Naší zemi objektivně také nepřinesl nic zas tak špatného. Máme 7. nejnižší nezaměstnanost v EU, nejmenší počet lidí ohrožených chudobou, nejnižší zdanění rodin s dětmi v Evropě, stabilní pozici státních financí.

Jiná věc je subjektivní vnímání občanů, to je horší, ale o tom se asi budeme ještě bavit.“

* Jak jste spokojen s prací Senátu v tomto roce? Povedlo se prosadit či vetovat něco závažného?

V Senátu jsme už dva roky v menšině a sociálnědemokratická většina rozhoduje prakticky všechno. Vládní předlohy jsou většinou zamítány. Je to škoda, protože pak jsou přehlasovány v původní podobě. Jak se ukazuje, bylo by občas dobré, kdyby se do jejich podoby zasáhlo a odstranily se některé vady. Ale nepopírám právo opozice odmítat vládní koncepty paušálně.

Já jsem se osobně zasadil za přijetí rozumné podoby kinematografického zákona a o zákaz zvyšování hladiny zvuku při reklamách v televizi. Podpořil jsem také zlepšení financování hasičů.

Spolu s velkou většinou senátorů jsme odsouhlasili navýšení rozpočtových prostředků pro obce a města. Naopak jsem neuspěl s návrhem na změnu financování sportu.

* Také letos jste byl vidět na různých akcích ať už společenských, sportovních, oslav hasičů apod. Můžete některé z nich připomenout?

Tradičně navštěvuji Předávání Trilobitů, zahájení Talichova Berouna, křty nových knih z regionu, bohužel málokdy mi vyjde nějaká vernisáž (jsou vždy ve středu odpoledne, a to většinou schůzujeme).

Letos jsem byl na mnoha oslavách výročí hasičských sborů v našem regionu. Na slavnosti trubačů v Hlásné Třebani. Na parodii na normalizační dožínky ve Svinařích. Na benefičním fotbalovém utkání pro Dobromysl. Na pěvecké a muzikantské soutěži v Jesenici, na řadě akcí v Dobřichovicích apod.

Zajímavé byly dvě akce v Chyňavě, kde si připomínali pobyt italských vystěhovalců za první světové války. Občané italské obce Ledro přijeli v hojném počtu, říjnové setkání poctila svou přítomností i předsedkyně Poslanecké sněmovny Mirka Němcová.

* Nezdařilo se vám letos realizovat festival Berounské letorosty. Proč? A čím se zabývá nyní vaše nadace?

Nepovedlo se mi zajistit dostatek financí. Festival přijde na 800 i více tisíc. Sponzoři odpadli nebo snížili svůj příspěvek až čtyřikrát, nešlo to dát dohromady.

Nadační fond Letorosty podporuje obecně prospěšné aktivity v regionu. Letos se nám podařilo pomoci klubu Zvonek z Králova Dvora, Svazu tělesně postižených v Berouně, Dobromyslu a více než deseti sborům dobrovolných hasičů. Celkově ve výši přes čtyři sta tisíc.

* Ve vládě se vyměnilo několik ministrů, byli jsme svědky několika skandálů. Můžete nám říci na některé z nich svůj názor? Nakolik se to odráží v znechucení občanů z politiky?

Často se nakonec skandál nepotvrdí, ale zůstane za ním nepříjemný zápach a pocit, že se nevyšetřoval řádně. To mě mrzí například na mého nynějšího kolegu pana Michálka, který raději pěstoval svůj mediální obraz bojovníka proti korupci, než aby trpělivě s policií pomohl odkrýt pravdu o chystaném uplácení na ministerstvu životního prostředí. Úplný výsměch je, že mu tento postup poradil ministr vnitra Radek John.

„Kuriózní“ bylo také zatčení Marka Dalíka, který byl vzápětí propuštěn. Pár dní před volbami mi to přišlo spíš jako provokace než vážně míněná akce. “Odklánění“ se zapsalo do dějin nechtěných grotesek naší politiky. I když to byl ryze soukromý malér.

Asi největší bomba bylo zadržení hejtmana Ratha. Věc se stále vyšetřuje a mnoho toho zatím nevíme. Co se ale ukázalo jasně, že na své vlastní skandály doplácí u svých voličů Sociální demokracie méně než ODS.

* Senát po posledních doplňujících volbách opět víc zoranžověl. Některé kraje jsou po krajských volbách dokonce oranžovorudé. Předpokládal jste to?

Přiznám se, že ne v takové míře. Přinejmenším ne ve Středních Čechách.

* Máme se obávat návratu ke komunistické diktatuře?

To, myslím, ne. Na úrovni krajů se jen ukáže, že komunisté nepřinesou žádnou zásadní změnu a že naděje v ně vkládané byly liché. Tam, kde budou vládnout červeno-oranžové koalice, ale očekávám vytváření dluhů, jak tomu bylo v minulém období právě v našem kraji. Ironií osud se zde bude muset stejná koalice s vlastními dluhy vypořádat.

Na celostátní úrovni bych ale obavu z levo-levých koalic měl. Nejde přímo o nebezpečí totality, ale o nebezpečí takových změn hospodářské, daňové a sociální politiky, které by mohly přinést dlouhodobé, třeba i nevratné následky.

Nezapomeňme, že hlavním znakem komunismu je hlad, bída a strach.

* Umíte vysvětlit, co se s naší společností stalo? Lze to nějak napravit?

Rychlá náprava možná není. Lidé jsou nespokojeni s vládnutím v Čechách dlouhodobě. Vzpomeňme třeba na postavení sociální demokracie v roce 2009. Je podobné tomu dnešnímu ODS.

Voliči hledají alternativy k těm zavedeným (v jejich očích prohnilým) stranám už od druhé půlky 90. let minulého století. Spojují své naděje s malými novými stranami, a ty je vždy znovu zklamou. ODA, US, Zelení, Věci veřejné.

Chyba je podle mě ve volebním systému, který generuje široké nesourodé koalice. Malé nové strany vždy získají rázem velkou moc danou pozicí v koalici, bez nich to nejde. Nejsou však dostatečně zkušené a tuto odpovědnost nezvládnou. Názorným příkladem jsou Zelení. Šest poslanců se dokázalo rozpadnout na tři party. V jejich šlépějích spolehlivě kráčí VV.

Ten voličský hlad pochopili velcí podnikatelé a začínají ho využívat ke svým záměrům. Zelení by bez velkých peněz od Bakaly do politiky nevstoupily. VV jsou zcela přímočarý obchodní podnik ABL a spřátelených firem.

A teď je vystřídá Babiš…?

* Pro letošní rok jsme neměli nějakou pozitivní prognózu pro vývoj v naší zemi ať politický, společenský či ekonomický. Jak to vidíte v roce 2013? Můžeme být alespoň mírní optimisté?

Vládní reformy už skončily. Budou se hledat možnosti zlepšení situace rodin a seniorů. V tom jsem optimistou.

Pro české hospodářství je důležitá kondice hlavních ekonomik EU, zejména Německa. V tom zatím žádné pozitivní zvraty nevidím.

Při nejmenším snad nebude hůř.

* Chcete něco popřát občanům této země a občanům ve vašem senátorském obvodu?

Určitě ano. Hodně štěstí, dobrou práci a co nejvíc radosti – bez politiky.

Děkuji za odpovědi. Marta ŠeVac

You may also like...