Odborníky na Český kras přivítá Beroun, podporu přislíbil i senátor Oberfalzer

V pátek 23. března se v Berouně setkají na mimořádné jednání starostů více než dvacítky obcí Berounska a Prahy-západ. Důvod jejich návštěvy je jediný: Ozřejmit starostům rizika spojená s vyhledávacím průzkumem pro těžbu zemního plynu z břidlic metodou „hydraulického štěpení“, který právě na katastrech vytipovaných obcí zamýšlí provést společnost Basgas Energia Czech, s.r.o. Uvedla to tisková mluvčí Městského úřadu Beroun Pavla Švédová.

Setkání, které začíná v 9 hodin v budově radnice (velká zasedací místnost), iniciovala berounská starostka Šárka Endrlová, podle které je nejen těžba břidlicového plynu, ale už jen samotný průzkum vysoce závažným ekologickým a zdravotním rizikem, proti kterému je třeba bojovat,“ doplnila mluvčí Švédová.

Na schůzku jsem pozvala starosty všech dvaadvaceti obcí z Berounska a Prahy-západ, kterých by se případný průzkum dotkl. Většina z nich účast potvrdila,“ uvedla Endrlová. Účast a podporu přislíbil i senátor Jiří Oberfalzer.

Jak doplnila mluvčí Švédová, starostka Berouna současně poslala osobní pozvánku i na ministerstvo životního prostředí, hejtmanovi Středočeského kraje a poslancům za Středočeský kraj s působností pro Berounsko. O rizikách průzkumu budou hovořit: Prof. RNDr. Vladimír Bejček, CSc., Doc. RNDr. Jiří Frýda Dr., Doc.RNDr.Oldřich Fatka, CSc., Doc.RNDr.Jindřich Hladil, DrSc., RNDr. Karel Žák, CSc., Prof. RNDr. Ivan Horáček, CSc. a Doc. RNDr. Jakub Hruška, CSc.

Podle mluvčí Švédové tak starostové budou mít možnost získat od odborníků všechny dostupné informace týkající se negativních dopadů průzkumu na životní prostředí a vyjádření odborníků k zamýšlenému průzkumu. Jedna z prezentací se bude týkat například i role samospráv při ochraně přírody a správě vlastního území. Dále budou mít starostové šanci získat petice občanských iniciativ „STOP HF“ proti průzkumu těžby i proti těžbě břidlicových plynů či jiných látek na Berounsku i v celé České republice.

Setkání by se měli zúčastnit také členové nově vzniklého berounského petičního výboru, kteří budou sbírat podpisy proti průzkumu na Berounsku,“ doplnila Endrlová. Tuto petici by následně mohli lidé podepisovat na několika místech v Berouně. „Přesná místa zveřejníme jak na webu města, tak v Radničním listě,“ doplnila Endrlová.

You may also like...