Mezinárodní konference „Pronásledování rodin v době nesvobody“

Komunismus není překonanou dějinnou etapou, neboť se jeho hrůznost nepovedlo dostatečně vysvětlit těm, kteří jej nezažili. Na dnešní konferenci věnované pronásledování rodin v době nesvobody, která se uskutečnila v Senátu jako součást mezinárodního projektu proti totalitě Mene Tekel, to řekl místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer (ODS).

„Nejenže se nám nepodařilo vnitřně vyrovnat se zločiny komunismu, ale ani přiblížit jeho hrůznou podstatu zemím, které si jím neprošly, ba ani mladším generacím, které ho nezažily,“ uvedl Oberfalzer. „Komunismus jako touha podmanit si svět a uspořádat jej podle jediného přípustného modelu, vtlačit člověka a jeho individualitu do prefabrikovaného mustru absolutního dobra, jediné možné podoby, není překonanou dějinnou etapou, ale trvalým ohrožením svobody,“ dodal.

Připomněl, že po 30 letech od pádu komunistického režimu v někdejším Československu se vláda se opírá o podporu komunistů a že v čele některých parlamentních stran stojí „bývalé komunistické nomenklaturní kádry a agenti Státní bezpečnosti“. Nové generace podle Oberfalzera podléhají iluzi, že komunismus vlastně nebyl tak špatný. Objevují se tendence spojit demokracii a socialismus do jakéhosi nového demokratického centralismu.

V rámci konference byly oceněny osobnosti, které se ve své tvorbě zabývají připomínání nedávné minulosti. Cenu Fragmenty paměti dostali signatář Charty 77 a vydavatel samizdatové literatury Jiří Gruntorád, publicistka Hana Benešová, která se věnuje tématice druhého a třetího odboje, a učitelka dějepisu a společenských věd na základní škole v Uherském Brodě Jitka Hudečková. Studentskou cenu dostala doktorandka Daniela Němečková, která se věnuje komunistickému soudnictví.

Zdroj: https://www.denik.cz/z_domova/komunismus-jsme-neprekonali-domniva-se-mistopredseda-senatu-oberfalzer-20190301.html (kráceno)

You may also like...