Z tisku

POVINNÁ MATURITA Z MATEMATIKY

08.03.2017

Už rok vědí budoucí středoškoláci, že je za pár let nemine maturita z matematiky. Po dnešku ale může být všechno úplně jinak: senátoři se pokusí povinnou zkoušku dospělosti "z počtů" shodit a schválený zákon vrátit na úplný začátek. Aby tomu zabránila, přispěchala ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) s řadou příslibů. Chce jimi nespokojené senátory přesvědčit, že zkouška z matematiky má smysl.

Své představy popsala v rozhovoru pro HN. Klíčové podle ní bude, aby se výuka matematiky stala praktičtější než dnes, studenty bavila a byla pro ně využitelná v budoucích zaměstnáních. "Oproti současnosti se změní výuka matematiky i to, co se bude při maturitě zkoušet," slibuje ministryně Valachová. Noty, jak nově učit matematiku, podle ní školy dostanou nejpozději do konce roku 2018.

Kritikům povinné maturitní zkoušky nejvíc vadí, že se matematika neučí dobře. Příliš se zaměřuje na akademické znalosti místo trénování logiky a dovedností, které jsou s rostoucím významem technologií stále víc potřeba. Nyní se povinně maturuje jen z češtiny, pak mají studenti na výběr mezi matematikou a cizím jazykem. Podle nových pravidel by všechny tyto tři předměty začaly být na gymnáziích povinné už za čtyři roky.

Snaha o zrušení povinné maturity z matematiky má v Senátu reálnou šanci na úspěch. Ve vlivném školském výboru ji podpořili nejen zástupci opoziční ODS a TOP 09, ale i vládní lidovci a ANO. Právě koalice přitom povinnou zkoušku loni svými hlasy protlačila. "Nejsme v tom jednotní, jsem zvědavý, jak to dopadne. Já bych předměty nechal volitelné," říká například senátor za ODS Jiří Oberfalzer.

(Hospodářské noviny, 8. 3. 2017, kráceno)

STÁTNÍ SPRÁVA: ÚLEVA PRO ZAMĚSTNANCE S DLOUHOLETOU PRAXÍ

24.02.2017

Poslanecká sněmovna schválila senátní novelu zákona o státní službě ve znění vlastních pozměňovacích návrhů. Původní senátní novela měla dát referentům bez maturity šanci doplnit si vzdělání v příštích pěti letech, jinak by podle stávajícího znění zákona museli skončit k 30. 6. letošního roku. V průběhu projednávání ve sněmovně byl návrh na základě iniciativy předkladatele senátního návrhu senátora Jiřího Obefalzera doplněn tak, že referenti státních úřadů si nebudou muset dodělávat maturitu, aby se stali státními zaměstnanci ve služebním poměru, pokud splňují kritérium 50 let věku a nejméně 20leté praxe ve státní správě. Je tak oceněna dlouholetá praxe úředníků a zároveň je zažehnáno nebezpečí, že by státní správa přišla k výše uvedenému datu naráz o stovky zkušených referentů, z nichž někteří by byli nuceni odejít jen několik let před důchodem. Pro ostatní se otevřela možnost doplnit si maturitu v pětileté lhůtě. Návrh bude projednán v průběhu dubna v Senátu.

Rozloučení s Naděždou Kavalírovou

30.01.2017

Dne 27. ledna 2017 se rodina, přátelé a zástupci společenského života rozloučili na Strahově v bazilice Nanebevzetí Panny Marie s dlouholetou předsedkyní Konfederace politických vězňů Naděždou Kavalírovou, která zemřela 20. ledna ve věku 93 let. Mezi hosty byli i zástupci Senátu Jiří Oberfalzer a Tomáš Grulich. Čest její památce!

VYSTOUPENÍ J. OBERFALZERA K PROJEDNÁVANÉMU BODU Zahraniční politika ČR ve vztahu k Čínské lidové republice

01.12.2016

Pane předsedající, pane ministře, kolegyně a kolegové. Jsem nyní trošičku zmatený, protože už čtyřikrát jsem startoval k mikrofonu a mezitím se navršilo mnoho sdělení, která mě motivují k určitému komentáři. Ale když zde byla nadnesena otázka Kosova, musím s lítostí přiznat, že to byla naše vláda vedená ODS, která Kosovo uznala, hluboce jsem s tím nesouhlasil. A stejně tak to byla vláda Petra Nečase, nebo přesně řečeno přímo osoba premiéra Nečase, který se vyjádřil, že vždyť přece co by bylo v Tibetu, byl by to jakýsi teokratický stát, kdyby nad ním – ale to dodávám já – neměla patronaci komunistická Čína.

To jsou z mého pohledu počiny i výroky ostudné a mrzí mě to, přiznávám se zde k tomu zejména jako člen ODS.

Myslím, že debata, kterou tady vedeme, má mnoho rovin a bude dobře, když ji ukotvíme do něčeho praktického, co z ní opravdu může vzejít.

Bylo zde již konstatováno, že Senát není přímým tvůrcem zahraniční politiky. Může se k ní samozřejmě vyjadřovat, může přijímat usnesení, která vládu mohou vyzývat k nějakým postojům či činům. To všechno je svatá pravda. Nejde nám, doufám, o formulaci zahraniční politiky.

Nyní mi dovolte malý osobní exkurz. Nemusím zde v této komoře jistě připomínat, jak celý problém s Tibetem vznikl, v 50. letech Mao Ce-tung vtrhl do tohoto teritoria se zbraněmi utopil individualitu, zvláštnost, krásu a osobitost tohoto teritoria v krvi.

Jeho svátost dalajláma uprchl s velikým štěstím, protože kdyby se mu to nepovedlo, tak dnes nebyl na světě, a možná by to pro mnohé bylo příjemné.

Proč to Číně vadí? Tady zaznělo hezky – stařík, který může vadit tak velkému kolosu, jako je komunistická země. No proto, že to je svědomí, a špatné svědomí nesnášejí ani velcí diktátoři typu Stalina či jiných vůdců.

Čili to je to, co je třeba zničit, paměť, ta překáží každé totalitě.

Měl jsem možnost se s dalajlámou setkat několikrát. Mimochodem, jsem spoluzakladatel nadace Fórum 2000, která pořádá Fóra 2000 od roku 1997. Neslyšel jsem dalajlámu nikdy říct jedinou větu, myslím si vůbec o Číně, natož o postavení Tibetu, o odloučení či samostatnosti. Snaží se samozřejmě, že mu to nejspíš někde v hloubi srdce, na srdci skutečně leží, ale on se snaží šířit mír, lásku, harmonii a altruismus. To jsou jeho poselství.

Nezlobím se na pana ministra Hermana, že ho přijal, proč by ho nepřijal. Myslím si, že bychom si neměli nechat od někoho diktovat. Nemám problém s tím, abychom měli oficiální stanovisko respektu k celistvosti území Číny, to přece proč ne. Nevidím důvod, proč by vláda nezaujímala nějaké konstruktivní stanovisko – a řeknu a myslím to upřímně – zejména k ekonomickému dialogu s Čínou.

 

Ale proč by nemohl jednotlivý ministr se setkat s takovouto osobností, to nechápu. A to, že Čína na to takto reaguje, je přesně to, proč bychom na to neměli přistupovat.

 

Prohlášení našich ústavních činitelů vnímám úplně stejně jako mnozí z vás jako demonstraci oddanosti této dálněvýchodní komunistické říši. Takových historických skutků jsme tam měli více. Mně to přijde trapné zejména v čase svobody. Zábavné je, že myslím, že hned druhý den, se objevilo v médiích jakési poselství, nevím přesně, kdo za ním stál, tak já si ho zjednoduším, poselství Komunistické strany Číny, že je hezké, když toto říkáme, ale činy teprve ukáží, jak to myslíme. Čili už jsme hned byli napomenuti, že domácí úkol, slohová práce byla odvedena celkem slušně, ale teď ať následují činy.

Myslím si, že to nakonec je ještě trapnější než samotné prohlášení, že vlastně ani nestačilo toto ponížení.

Nicméně zpátky k věci. Předseda našeho klubu, až se vrátí z tiskovky, na které jsem měl být také, předloží návrh usnesení, které už máte na lavicích. Myslím si, že to je rozumné východisko k tomuto bodu, a sice, že upozorní na to, že skutečnost, že předseda Senátu jako jeden ze čtyř nejvyšších ústavních činitelů se připojil, i když jenom verbálně, to zde bylo vysloveno, k tomuto prohlášení, je to prostě jeho čin. Myslím si, že to mělo být možná nějak více zdůrazněno a třeba by tento problém nebyl až tak silný. Nečinil tak v zastoupení Senátu a nikdy to také netvrdil. To pozor, abych nerozpoutal nějakou nepatřičnou debatu. Čili on to dal za sebe.

A myslím si, že musíme opět za sebe říct, že se s tím neztotožňujeme a že to tedy bereme také čistě jako jeho osobní postoj a jeho osobní vyjádření. To je smyslem tohoto usnesení, ale nechám to kolegovi, aby to přečetl jménem celého klubu.

Můžeme tady samozřejmě přijímat všelijaké deklarace odlišných politických postojů. Nicméně vrátím se ještě k tomu svému a nevnucuji ho Senátu a také nenavrhuji žádné usnesení v tom smyslu, jako moje srdce vždy stojí na straně ujařmených a na straně ponížených.

A chtěl bych vás ještě upozornit na dva detaily. Jistě to víte, že Čína od té doby, co okupuje Tibet, tak ho systematicky asimiluje, přesněji řečeno počínšťuje, nejenom že zde diktuje místní správu, ale skutečně se stará o to, abych tak řekl postalinsku, aby procento obyvatel čínské národnosti bylo v Tibetu tak významné, že by Tibet už nikdy neměl šanci se nějakým způsobem, aspoň k autonomii, profilovat.

A pak ještě jedna, spíš možná humorná záležitost. Jistě jste také postřehli, je to pár let, že Komunistická strana Číny si už našla svého 15. dalajlámu. O něco později, než tak učinili Tibeťané, přesněji řečeno budhisté. Možná, až bude dalajlámou člen komunistické strany Čínské lidové republiky, tak budeme mít klid. Ale to bylo jen na okraj. Děkuji.

NOVÝM SENÁTOREM JE JIŘÍ OBERFALZER

17.10.2016

Berounsko - Volební komise sečetly hlasy a novým senátorem pro berounský region je Jiří Oberfalzer (ODS).
Zdroj: http://berounsky.denik.cz/zpravy_region/novym-senatorem-je-jiri-oberfalzer-20161015.html

Bohumil Stibal (ANO), který s Jiřím Oberfalzerem postoupil do druhého kola, získal v druhém kole senátních voleb od voličů podporu 36,85 procent.

Jiří Oberfalzer získal v druhém kole senátních voleb podporu u nadpoloviční většiny, a to od 63,14 procent voličů. V Králově Dvoře, kde je místostarostou, mu dalo svůj hlas 78,53 procent voličů. K volbách jich v tomto městě přišlo přes 21 procent z celkového počtu. Naopak ve Všeradicích, odkud pochází Bohumil Stibal, získal podporu jen u 26,21 procent voličů. Bohumila Stibala zde volilo 73,78 procent voličů.

Velkou podporu měl Bohumil Stibal i v obci Vinařice, kde mu svůj hlas dalo 69,44 procent voličů a v Trubské dokonce 88,05 procent voličů. V Otmíčích si jako nového senátora přálo Jiřího Oberfalzera 85,71 procent voličů.

K volbám do druhého kola senátních voleb přišlo jen 15,65 procent voličů. Ze 113 233 voličů jich tak možnosti hlasovat využilo pouhých 17 724. Nejmenší volební účast byla v druhém kole v Tlustici, a to 9,26 procent. A největší ve Vinařicích, kde se k volbám dostavilo 45,57 procent voličů.
Zdroj: http://berounsky.denik.cz/zpravy_region/novym-senatorem-je-jiri-oberfalzer-20161015.html

 

PODPORA OD TOP 09 A PROF. TRČE PRO 2. KOLO SENÁTNÍCH VOLEB

10.10.2016

Moji kandidaturu podporuje TOP 09 a osobně i její kandidát Prof. MUDr. Tomáš Trč, CSc, MBA.

DĚKUJI ZA PODPORU POLITICKÝM PARTNERŮM

06.10.2016

Petr Bajer, předseda Strany soukromníků ČR

Když se podíváte na osobní volební program senátora Jiřího Oberfalzera a porovnáte ho s tezemi Strany soukromníků České republiky, zjistíte, že jde o dva opravdu velmi podobné dokumenty. Snížení daňové zátěže firem i fyzických osob, omezení byrokracie, snižování zadlužení státu či jednodušší podmínky pro živnostníky a drobné podnikatele – to všechno jsou společné základní priority.
Pojí nás také obdobný pohled na evropskou integraci či potřebu posílit přímé podíly na daních pro obce a v obecné rovině omezit objem přerozdělování peněz daňových poplatníků.
Jiří Oberfalzer navíc během svého působení v horní komoře prokazuje, že nejde jen o prázdná slova a svůj program se po celou dobu snaží naplňovat reálnými činy. Proto ho bereme i jako „našeho kandidáta“ a má naši plnou podporu.


Petr Mach, poslanec Evropského parlamentu a předseda Svobodných

Jiří Oberfalzer v Senátu vždy podporoval rozumné návrhy a staví se proti zákonům, které občanům škodí. Hlasoval proti hloupým podporám solárních elektráren a bojoval proti zhoršování postavení České republiky v Evropské unii (Lisabonské smlouvě). Proto Strana svobodných občanů podporuje Jiřího Oberfalzera do Senátu jako nejlepší volbu.

« Říjen »
po út st čt so ne
            1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Podrobný výpis akcí